گودریدز Goodreads و کتابخوانی

بر خلاف عقیده بسیاری که کتاب‌خوان‌ها آدم‌های گوشه گیری هستند که تنها با کتاب‌هاشون مانوسند از قدیم انجمن‌های کتاب‌خوانی و کتاب‌فروشی‌ها پاتوق‌های برای کتاب‌خوان‌ها بودند تا همدیگر رو بشناسند و علائق و نظرات خود را در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌اند و دوست داشته یا نداشته‌اند را به اشتراک بگذراند.

حالا که عمر عمومیت استفاده از اینترنت به ربع قرن می‌رسد رفته رفته شبکه‌های اجتماعی هم پیر می‌شوند و متفاوت. هرچند تحقیقات نشان داده شبکه‌های اجتماعی دشمن کتاب، کتاب‌خوانی و بلاگ‌ها بودند و هستند اما در این میان برخی علاقه‌مندان توانستند از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی برای توسعه بیشتر ادبیات بهره بگیرند. گودریدز یکی از آن شبکه‌های اجتماعی‌ست که با هدف ترویج کتاب‌خوانی و توسعه روابط بین کتاب‌خوان‌ها ده سال پیش در سال ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد.

گودریدز (به انگلیسی: Goodreads) یک شبکه اجتماعی کتاب است، که کاربران در آن کتاب‌هایی که خوانده‌اند را پیدا می‌کنند، به کتاب‌ها امتیاز می‌دهند، و کتاب‌های محبوب خود را به دوستان خود توصیه می‌کنند. وبگاه گودریدز در دسامبر ۲۰۰۶ توسط اوتیس چندلر، یک مهندس نرم‌افزار و کارآفرین وب باز شد و در دسامبر ۲۰۰۷ بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ عضو داشت و بیش از ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کتاب به آن افزوده شده بود. در ژوئیه ۲۰۱۲ اعلام شد که گودریدز ۱۰ میلیون عضو و ۲۰ میلیون بازدید ماهانه دارد. در ژوئیه ۲۰۱۳ در وبلاگ خود اعلام کردند که تعداد اعضای گودریدز از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشته است. این رقم نشان دهندهٔ این است که تعداد اعضای گودریدز در کمتر از یک سال دو برابر شده است.

هم اکنون در اول ژانویه ۲۰۱۶ بیش از ۴۰ میلیون عضو دارد که بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون کتاب اضاف کرده و یا خوانده‌اند. این اعضا تاکنون بیش از ۴۷ میلیون بازخورد در مورد کتاب‌ها موجود با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند.

در این شبکه اجتماعی کاربران به سه شکل می‌توان وضعیت مطالعه کتاب را نشان دهند؛ یا کتاب را پیشتر خوانده‌اند، یا در حال مطالعه‌اند، یا اینکه قرار است بعداً کتاب را بخوانند. کاربران می‌توانند در مورد کتاب‌ها نظرشان را بنویسند و در کلوب‌های مجازی بحث کنند. برای هر کتاب امکان امتیازدهی اعضا هم وجود دارد و کسانی که کتاب را مطالعه کرده‌اند به کتاب امتیاز می‌دهند. از ویژگی‌های این شبکه، امکان یافتن کتاب‌های قدیمی، کتاب‌های ناشران غیررسمی، یا کتاب‌هایی کمترشناخته‌شده در کنار دیگر کتاب‌های مشهور به زبان‌های گوناگون است.

وبگاه گودریز Goodreads:
http://www.goodreads.com

پروفایل من در گودریز: https://www.goodreads.com/alinzm

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *