سفر به لیوبلیانا پایتخت سبز اروپا

همیشه ما اروپا رو قاره سبز می‌شناسیم، حالا شما تصور کن پایتخت سبز این قاره، چه‌قدر باید شهر سبز در سبزی باشه. لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی و پایتخت سبز اروپا است. این شهر همچنین از پایتخت‌ها کوچک دنیا به شمار می‌رود و شما به راحتی می‌توانید شهر را پیاده گز کنید. لیوبلیانا بزرگترین شهر اسلوونی است که ۲۷۰ هزار نفر جمعیت داره و قبل‌ها که تحت حاکمیت آلمان‌ها و باواریای‌ها بوده به لایباخ شهرت داشته است. مثل بیشتر شهرهای اروپایی، هسته مرکزی شهر در اطراف رودخانه تشکیل شده که این رودخانه نیز لیوبلیانیتسا نام دارد.

ایده سفر به اسلوونی از سمت دوستم و بعد از خواندن مطلبی از مجله زایت به سراغمون آمد، متاسفانه پروازهای ارزان در مسیر اسلوونی خیلی رونق نداره و بخش عمده‌ای از خدمات هوایی توسط هواپیمایی آدریا که خطوط ملی اسلوونی است انجام می‌شود و در این سفر هم ما تصمیم گرفتیم با آدریا از فرودگاه تگل برلین به سمت لیوبلیانا پرواز کنیم.

آدریا پرواز برلین به لیوبلیانا را با هواپیماهای بسیار کوچک پشتیبانی می‌کند، که البته برای طول سفر کوتاه ۹۰ دقیقه‌ای کاملا مناسب هستند. خدمات داخل پرواز شامل هزینه جداگانه هستند اما برای اولین بار غذا و نوشیدنی داخل پرواز حتی از قیمت‌های فرودگاه هم ارزان‌تر و چیزی در حد قیمت‌های مرکز شهر برلین بود.

پس از رسیدن به لیوبلیانا خیلی سریع کوله پشتی‌مون رو تحویل گرفتیم و راهی درب خروجی شدیم که یک راننده تاکسی خوش اخلاق با اسم ما روی تبلتش منتظرمون بود. این تاکسی رو روز قبل اینترنتی هماهنگ کردیم و تنها به یک شماره ساعت و شماره پروازمون رو پیامک زدیم و او سر وقت منتظرمون بود.

اولین نکته جالب، پس از برخورد با راننده تاکسی تسلط به زبان انگلیسی بود که بعدا فهمیدیم کاملا همه گیره و هیچ جایی به مشکل برنمی‌خورید. حتی جاهایی که بعد از دیدن یک پیرمرد و پیرزن خودمون سعی داشتیم با زبان اشاره آدرس بپرسیم اونها با انگلیسی خیلی خوب جوابمون رو می‌دادند.

از قبل هاستلی رو هم از بوکینگ.دات.کام رزرو کرده بودیم که راننده تاکسی ما رو به اونجا رسوند. البته هزینه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۲۵ یورو بود که ظاهرا قیمت فیکسی بود و از قبل روی سایت هم اعلام شده بود. هاستل نسبتا خوب و تمیز بود و بعد از چک این کردن راهی شهر شدیم تا شام بخوریم.

ساعت نزدیک ۱۱ بود و تقریبا شهر خواب به نظر می‌رسید. پیاده خودمون رو به مرکز شهر و غذای خیابونی تراموای رسوندیم که فست فود کوچکی در واگن‌ها تراموای بود. به جزء ما چند مشتری آلمانی هم در میز کنار بودند و بیشتر شبیه نیمه شب‌های شهرهای دورافتاده به نظر می‌رسید.

اولین سفارش ما هم معلوم که چیزی جزء «کباب شی‌شی» نیست. کیفیت غذا نسبتا خوب بود و البته باید بگم برای اون موقع شب عالی بود. شما می‌تونید در سطح شهر به اینترنت رایگان هم وصل بشید که من از فرصت استفاده کردم و لیست فوراسکورم و همچنین وضعیت فست‌فود تراموای در فوراسکوئر رو چک کردم.

photo_2016-10-20_12-09-58

اطلاعات بیشتر درباره لیوبلیانا

پایتخت کشور اسلوونی و با حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت بزرگ‌ترین شهر این کشور است.شهر لیوبلیانا در مرکز اسلوونی و در حوضه آبریز لیوبلیانا واقع شده و در طول تاریخ به عنوان چهارراهی برای برخورد فرهنگ جهان اسلاو با فرهنگ‌های ژرمنی و لاتین بوده‌است. لیوبلیانا طی سده‌های پیاپی پایتخت منطقه تاریخی کارنیولا بود و در سده بیستم مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری اسلوونی شد، کشوری که از سال ۱۹۹۱ مستقل شده‌است.

ریشه نام لیوبلیانا آشکار نیست اما به احتمال زیاد از نام رودخانه لیوبلیانیتسا که از میان آن می‌گذرد گرفته شده‌است. برخی پژوهندگان ریشه نام آن را از واژه اسلاوی کهن Ljubovid دانسته‌اند و برخی آن را با واژه لاتین alluviana از ریشه  eluvio به معنی «آب‌گرفتگی» هم‌ریشه می‌دانند.

در سده‌های میانه هم رودخانه و هم شهر لایباخ نامیده می‌شد که از زبان آلمانی قدیم آمده که معنی آن «آب ایستاده‌ای که سیلاب به راه می‌اندازد» است. نام لایباخ تا سال ۱۹۱۸ نام رسمی این شهر بود.

photo_2016-10-20_12-09-54

لیبوینا

 

رودخانه لایباخ در لیبویانا

لیبوینا

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید