برلین‌نامه؛ سفر به جزیره طاووس

زندگی در اروپای مرکزی و غربی در ایام تابستان رو روزهای آفتابی رنگ و بوی بهتری دارند. خبری از بادهای سرد نیست و آفتاب کم‌جانی می‌کوشد که روزها را گرم نگه‌دارد. هفته گذشته به اتفاق مهمان‌هایم راهی Wannsee و جزیره طاووس شدیم. این دو بخشی از شهر برلین به شمار می‌آیند که در مرز این شهر با ایالت براندربورگ واقع شده‌اند و غربی‌ترین منطقه شهری برلین به شمار می‌آید.

در این نوشته می‌خوانید:

 • جزیره طاووس کجاست؟
 • چگونه به جزیره طاووس برسیم؟
 • هزینه سفر به جزیره طاووس
 • ساعات کاری(!) جزیره طاووس

جزیره طاووس کجاست؟

جزیره طاووس یا Pfaueninsel در رودخانه هاول واقع شده و به عنوان بخشی از پارک‌ها و قصرهای برلین و پوتسدام در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و امروز یکی از مقصد‌های مهم گردشگران آلمانی و اروپایی‌ست. این جزیره ۶۷ هکتار مساحت دارد و به همراه آب‌های اطراف جمعا ۹۸ هکتار، منطقه حفاظت شده به شمار می‌آید.  این جزیره در سال ۱۷۹۳ میلادی به تملک فریدریش کبیر درآمد. جزیره طاووس امروزه به یکی از تفرجگاه‌های ساکنان برلین تبیدل شده است اما ساکنان دائم جزیره همانند گذشته طاووس ها هستند.

در حال حاضر تنها تعدادی از طاووس‌ها به‌صورت آزاد در سطح جزیره هستند و بقیه به همراه تعدادی دیگر پرنده از جمله مرغ و خروس‌های آلمانی در محفظه در میانه جزیره نگه‌داری می‌شوند. این جزیره همچنین به دلیل داشتن حشرات خاص خود هم معروف است که این حشرات هم بخشی از منطقه حفاظت شده به شمار می‌آیند.

دیگر جاذبه این جزیره قصری است که در ساحل آن برپا شده و همچنین کافه‌ای در محیط باز هم وجود دارد که می‌توانید در آن استراحت کنید و از فضای اطراف لذت ببرید.

چگونه به جزیره طاووس برسیم؟

برای رسیدن به جزیره طاووس می‌توانید در ابندا با خطوط قطارشهری S bahn به وانزه بروید.(قبلا در این پست خطوط قطارشهری برلین را معرفی کردم.) خط شماره یک و خط شماره هفت می‌توانند شما را از ایستگاه‌های اصلی شهر به وانزه برسانند. پس از رسیدن به وانزه می‌توانید با کشتی یا اتوبوس تا بندرگاه جزیره طاوس بروید. خط اتوبوس شهری ۲۱۸ از ایستگاه قطاری شهری هر یک ساعت یک‌بار شما را در مدت زمان ۱۰ دقیقه به بندرگاه می‌رساند و از اینجا می‌توانید برنامه این اتوبوس را چک کنید.

راه دیگر رسیدن به جزیره طاووس تورهای کشتی یا همان فری هستند. از بندرگاه پشت ایستگاه قطار وانزه می‌توانید بلیت تهیه کنید و به بندرگاه جزیر برسید. این مسیر بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد.

هزینه سفر به جزیره طاووس

 • هزینه سفر به وانزه: بلیت معمول خطوط شهری برلین، می‌توانید بلیت یک روزه به مبلغ ۷ یورو تهیه کنید
 • هزینه رسیدن به بندرگاه جزیره: اتوبوس خط ۲۱۸ قیمت معمول اتوبوس‌های مسیر کوتاه ۱.۷ یورو اگر بلیت روزانه داشته باشید نیاز به تهیه بلیت جدید نیست.
 • هزینه رسیدن به بندرگاه جزیره با کشتی: شرکت Stern und Kreis مجری این‌تورهاست که می‌توانید به از ۱۱ یورو تا ۲۵ یورو با خدمات و زمان مختلف تور تهیه کنید.
 • هزینه بندرگاه به جزیره: پس از رسیدن به بندرگاه از راه‌های پیشتر گفته شده کشتی دیگری مسیر ۴ دقیقه‌ای اسکله به جزیره را برعهده دارد که این کشتی نیز ۴ یورو رفت و برگشت هزینه دارد.

ساعات کاری(!) جزیره طاووس

تعجب نکنید این جزیره ساعت کاری دارد و فقط در ساعت خاص کشتی نهایی کار می‌کند و می‌تواند شما را به جزیره برساند و بعد از اون جزیره همه حاضران در جزیره تعطیل می‌کنند و راهی خانه‌هایشان می‌شوند. ساعت کاری این کشتی که به نوعی ساعت کاری جزیره است و هر ۱۵ دقیقه یکبار بین بندرگاه و جزیره رفت و آمد دارد به این شکل است.

 • مارچ: ۹ تا ۱۸
 • آپریل: ۹ تا ۱۹
 • می تا آگوست: ۹ تا ۲۰
 • سپتامبر: ۹ تا ۱۹

و در پایان عکس‌هایی از جزیره طاووس برلین:

جزیره طاووس برلین

یکی از طاووس‌های جزیره طاووس برلین — عکس از خودم

 

 

 

عکس تاریخی جزیره طاووس برلین

عکس تاریخی جزیره طاووس برلین

تصویر هوایی جزیره طاووس برلین

تصویر هوایی جزیره طاووس برلین

 

نمایی از جزیره طاووس برلین

نمایی از جزیره طاووس برلین

پادشاه ویلیام فدریش به همراه خانواده سلطنتی در جزیره طاووس‌

پادشاه ویلیام فدریش به همراه خانواده سلطنتی در جزیره طاووس‌

 

تصویر هوایی قصر حزیره طاووس‌ها

تصویر هوایی قصر حزیره طاووس‌ها

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *